Kuiv nahk, lõhenenud huuled ja punetus kõikvõimalikes kohtades, nahk on pingul ja ketendav jne jne. Usun, et teate seda tunnet ja usun, et igalühel teist on juba välja kujunenud abimehed sellest olukorrast väljumiseks. Mina jagan siis enda kogemusi ja soovitusi, mis on talvise nahahoolduse saladused.
Külmade ilmade saabudes langeb õhuniiskus järsult, seevastu siseruumides huugab küte, mis muudab õhu kuivaks ja kuumaks. Pidev ja järsk temperatuuride vaheldumine ei mõju nahale hästi. Jahedas muutuvad õli tootvad rasunäärmed aeglasemaks, mis toob kaasa niiskusvaeguse ja muudab naha tundlikumaks. Et talvega kohaneda, tuleb ka nahahooldusharjumusi pisut muuta ja mis saaks parim aeg olla iseenda eest hoolitsemisele.
- Muuda kihiliseks ka nahahooldus, lisaks riietumisele. Kanna puhtale nahale esmalt niisutav, nt hüaluroonhappega seerum, seejärel lisa palgele natuke näoõli ja kõige viimaks toitev päevakreem.
- Ära võta liiga kuuma dušši ega vanni. Sage pesemine kuuma dušši all või vannis ligunemine nõrgestab naha lipiidkihti. Enne neid protseduure määri näole veidi puhastusõli ja pese see maha enne välja-tulekut. Kanna näo- ja kehakreemi kohe niiskele nahale, see aitab lukustada niiskust ning jätab naha elastseks. Võid julgelt segada omavahel võrdses koguses nt kehaõli ja – kreemi, mis teeb imet kõigest paari päevaga.
- Hoolitse iseäranis silmaümruse ja huulte eest. Selles piirkonnas on nahk õhem ning seal ei ole nahka kaitsvaid rasunäärmeid. Silmade ümbruses võiks kasutada talvel rahustavaid seerumeid ja huultel oklu-siivseid ( veekadu takistavaid ) palsameid shea- või kakaovõiga, kibuvitsaseemne – või jojobaõliga, et tõkestada nahast vee aurustumist.
- Investeeri õhuniisutisse. Õhuniiskus siseruumides kui ka väljas on talvel madal, väljas külma tõttu ja sise-ruumides kütmise tõttu. Kuiv õhk tekib kütteperioodil ventileeritud siseruumides, kuna külm õhk ei suuda endas hoida sama palju niiskust (veeauru) kui soe õhk ja seetõttu langeb ventilatsiooni tagajärjel soojade siseruumide suhteline õhuniiskus. Tubase õhuniisuti kasutamine aitab hoida epitermises ehk naha välimises kihis rohkem niiskust, kuna vähendab õhukuivust siseruumides.
- Kanna hingavaid kangaid.
- Eelista looduslike koostisosi. Lõhnastatud kehakreemid ja aluselised seebid kipuvad nahka veelgi rohkem kuiva-tama, seetõttu tasub eelistada lõhnaineteta või naturaalsete eeterlike õlidega lõhna-statud loodustooteid.
- Väldi alkoholi sisaldavaid koostisosi. Kui on valida puhastuspiima ja -geeli vahel, kehtib kindel reegel, et mida kuivem nahk, seda kindlam on valida puhastuspiim. See toetab nahas leiduvaid lipiide ega häiri naha tasakaalu. Alkoholipõhised näotoonikud küll värskendavad, kuid võivad eemaldada nahalt kaitsvaid lipiide. Selle tagajärjel võib nahk hakata tootma üle-määra palju rasu, püüdes leevendada lipiidide puudust. Alkohol muudab kuiva naha veelgi kuivemaks ja võib ärritada.
- Tee meemaske Mesi on üks hinnatumaid ja enim kasutatavaid kodumaskide komponente, kuna see niisutab, pehmendab ja parandab nahaärritusi, avab poore ja puhastab neid. Olenevalt nahatüübist ja vajadusest võiks koduseid maske teha 1-2 korda nädalas. Enne maski võiks teha näole niisutavaid auruvanne, et poore avada puhastamiseks ja hilisemaks koostisainete imendumiseks. Pärast maski peate nahka ka niisutama.
- Enne magma minekut kanna näole õli. Õli on hea kasutada aasta läbi, kuid eriti oluline on selle kasutamine talvel, et naha seisukorda parandada ja probleeme ennetada. Õli toidab, tugevdab naha kaitse-võimet ja lukustab niiskuse nahka. Õli võib kanda nahale peale seerumit ja enne niisutavat kreemi või segada mõned tilgad kreemile sisse. Soovi korral proovi segada seerum ja õli või kanna õli nahale kõige viimasena, kui päevakreem on kerge. Jojoba-õli on üks hinnatumaid õlisid näohoolduses, kuna see imendub kiiresti ja kergelt – õli koostis sarnaneb naha loomuliku rasuga. Seda õli võib kasutada igapäevase niisuta-jana kreemi asemel ja isegi silmade ümbruses. Sellel on põletikuvastased omadused ja see aitab taastada naha loomulikku rasu- ja niiskusesisaldust, mistõttu sobib nii rasuse kui kuiva naha hoolduseks. Kibuvitsaõli jällegi on rikas asendamatute rasv-hapete poolest, see niisutab ja elustab ka kõige kuivemat nahka. Selles sisalduvad A- ja C- vitamiinid soodustavad kollageeni tootmist ja aitavad võidelda ka naha enne-aegse vananemisega.
- Vali oma nahatüübile sobiv niisutaja. Niisutajad toimivad nahal barjäärina, lukustades niiskust ja niisutades naha välis-kihte. Rasuse naha puhul võiksid valida veepõhise mittekomedogeense päevakreemi. Hea nahaniisutaja sisaldab keramiide, lipiide või väekaid antioksüdante. Kuiv nahk vajab pigem rikkalikumat, õlipõhist niisutajat, nt on hea sellisel puhul viinamarja-seemneõli. Uurea ja laktaat seovad sarvkihis ehk naha pindmises osas niiskust. Väga kuiva ja kareda naha korral sobivad tooted, mis sisaldavad 5% uureat.
- Väldi aineid, mis röövivad nahast niiskust. Nende hulka kuuluvad mineraalõlid ( liquid paraffin, paraffin wax, petrolatum, mineral oil ) ja agressiivsed happekoorijad. Need võivad kahjustada naharakke ja nõrgestada tuntavalt naha kaitsevõimet, tuues kaasa niiskusvaeguse ja suurendada naha vastuvõtlikkust.
- Lisa hooldusrutiini hüaluroonhappega seerum või kreem. Selle olulisim omadus on hoida kudede niiskustasakaalu, mis on naha heaolu pea-misi allikaid. Üks hüaluroonhappe molekul suudab siduda endast 1000 korda enam vett. Hüaluroonhapperikas keskkond muudab naha elastseks ja annab sellele liiku-vuse. Uuringud näitavad, et hüaluroonhape kaitseb ka vabade radikaalide põhjus-tatud kahju eest, stimuleerib elastsust andva kollageeni tootmist ja mõjub põletiku-vastaselt. Müügil on erineva suurusega hüaluroonhappe molekuliga kosmeetika-tooted, tasub jälgida kasutatava hüaluroonhappe molekulaarkaalu. Teadustööd näitavad, et väikese molekuliga hüaluroonhape parandab naha funktsiooni ja lisaks niisutamisele toimib noorendavalt. Väikese molekulaarmassiga ( 20-300 kilodaltonit ) hüaluroonhape läbib sarvkihti, vastupidiselt suure molekulmassiga (1000-1400 kilodaltonit ) hüaluroonhappele.
- Kanna päikesekaitsefaktorit ka talvel. Lumi nimelt peegeldab UV- kiirgust tagasi ja päikese käes kaitsmata nahaga viibi-mine võib tekitada pigmendihäireid, kortsukesi, kollageeni kadu ning soovituslik kaitse võiks olla vähemalt SPF30.
- Too mängu retinool. Retinool ehk A-vitamiin ergutab kollageeni tootmist nahas. Samuti aitab see iluvitamiin tuhmunud ja ebaühtlase tekstuuriga nahal uueneda, sest on vanane-misvastase toimega. Retinooliga tooted sobivad just eriti hästi talvel , sest need aitavad n-ö tagasi pöörata päikesega patustamise järelmõjusid, näiteks tumedad laigud. Alustuseks võib retinooliga tooteid kasutada üleöö ning peale kanda lisaks rikkalikult niisutavat kreemi või õli, et niiskust naha sisse lukustada.
- Kasuta jumestuskreemi ja puudrit. Lisaks sellele, et jumestuskreem täidab oma eesmärki, kaitseb see ka nahka külma-kraadide ja tuule eest. Kompaktpuuder sobib hästi kuivale nahale, kuid õlisisalduse tõttu pole see parim rasusele nahale. Tolmpuudritest võib valida läbikumava, jumestuskreemi tooni või sellest pool tooni heledama tolmpuudri. Mineraalpuuder toimib jumestuspõhja, peitepulga ja kattepuudrina. Kvaliteetne mineraalpuuder laseb nahal hingata, on põletikuvastase toimega ja sisaldab päikesekaitsefaktorit.
- Pööra tähelepanu ka kätele ja jalgadele. Talvekülm kimbutab lisaks näole ka käsi ja jalgu. Kui köögis on juba kasutusel kookosõli, siis määri seda julgelt ka kätele ja jalgadele. Selles leidub rohkelt anti-oksüdante ja samuti on see antibakterjaalne. Ka küüned vajavad hoolt ja selleks võib julgelt kasutada õli, määrides seda igapäevaselt küünenahkadele. Kuivade jala-kandade ja nahapaksendite pehmendamiseks vali suurema uurea sisaldusega tooteid ja võid neid kasutada ka maskina. Maski tegemiseks kanna paksem kiht kreemi jalgadele ja lase neil terve öö sokkides pehmeneda.